Dobre vedieť cover

MARKÍZA • PONDELOK • 21:50 • STREDA • 21:40 •

Známy komik túži po úlohe v akčnom filme! Nechce umrieť ako televízny ťuťmák

04. 04 2021 11:00 | markiza.sk
Samo Trnka predvádza nebezpečný pokus
Samo Trnka predvádza nebezpečný pokus Foto: TV Markíza
Samo Trnka alias vedátor Karol
Samo Trnka alias vedátor Karol
Vedátor Karol

Priznal sa, že má v sebe poriadny kus zlomyseľnosti.

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sa vedátor Karol v zábavno-súťažnej šou Dobre vedieť! vlastne volá Karol? Po takmer piatich rokoch nám to konečne prezradil jeho predstaviteľ Samo Trnka - komik, scenárista, akvarista a najnovšie už aj plnohodnotný herec.

Ako sa zo Sama Trnku stal vedátor Karol?

Keď produkčná spoločnosť zakúpila licenciu, uvažovala, čím to ozvláštniť, aby to nebolo také suché ako v Nemecku. Vymysleli teda postavičku, ktorá bude fyzicky predvádzať odpovede na otázky z fyziky a chémie. Paľo Graus, dlhoročný kamarát, ktorý bol súčasťou tvorivého tímu, navrhol do tejto role mňa, lebo som mal k popularizácii vedy blízko. Na kamerových skúškach to sadlo a odvtedy som Karol. No a prečo Karol? To je meno, ktoré vzbudzuje rešpekt. Karolov jednoducho berieme vážne. Hodilo sa nám to k postavičke, ktorá pristupuje k vede veľmi seriózne a jej komickosť je výsledkom rozporu medzi jej veľkou ambíciou a ťarbavým výkonom. 
 
Vraj sa podieľaš aj na tvorbe otázok.

Na otázkach pracuje celý tím ľudí. Keďže na jeden diel ich pripadá dvanásť a dielov sa točí minimálne dvanásť naraz, musíme ich mať minimálne stoštyridsaťštyri. Showrunner si potom vyberá tie, ktoré mu najviac zapasujú do skladby relácie. Ja píšem zhruba tretinu, najmä tie z oblasti prírodných vied. Mojou špecialitou je formulácia znení otázok – tak, aby boli zrozumiteľné, ale aby aj zamotali hlavu. Keďže je vo mne kus zlomyseľnosti, nachádzam v tom veľký plezír.

Fyzika a chémia sú v podstate veľmi hravé vedy. Školáci ich však obzvlášť neobľubujú. Bol si iný?

Priznávam, že na základnej a strednej škole mi tieto predmety išli veľmi zle. Možno práve preto tak rád hrám Karola. Dokážu ma uchvátiť aj veľmi triviálne javy. Vďaka nemu sa dozviem veľa nového starého učiva. Naozaj tomu rozumie kolega Miro Macko, ktorý je vyštudovaný fyzik. On mi to škaredými slovami vysvetlí tak, aby som to potom ja vedel vysvetliť trochu krajšími slovami do kamery.
 
V školskej lavici ešte ostaňme. Aktuálne ťa môžu diváci vidieť v úspešnom seriáli Pán profesor. Ako sa vžívaš do postavy starého mládenca s vášňou pre biológiu?

Je to prvá úloha, kde som čisto v pozícii herca. Veľmi som si to pochvaľoval, lebo nemusím mať na text žiaden názor. Na začiatku som sa bál, že medzi ozajstnými hereckými profesionálmi bude moje amatérske hranie ako päsť na oko, ale asi to nie je také hrozné, keď ma zavolali aj do druhej série. Postava učiteľa Laca mi je veľmi blízka, lebo nič poriadne nerobí, stále niečo žerie, a keď môže, tak si sadne. Veď to som celý ja.
 
Ak by si si mohol vybrať akýkoľvek herecký projekt, aký by to bol?

Nepremýšľam nad tým, ale ak by bola príležitosť opäť niekde účinkovať, veľmi rád to zvážim. A ak mám povedať nejaký herecký sen, tak veľmi rád by som stvárnil nejakého „záporáka“ v akčnom filme. Tento žáner sa však na Slovensku veľmi netočí, takže asi umriem ako televízny ťuťmák.

Premiérové Dobre vedieť! uvidíte v utorok 6. apríla o 21.45 h na Markíze alebo už teraz na VOYO.